New Brunswick High School Football League

                                                            2017 Schedule                                     Revised  October 23

Week 1

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F    Sep.    8 Mathieu-Martin 7 Fredericton 56 Scotia South

7:00 PM

-
F    Sep.    8 Moncton 23 Saint John 12 Canada Games

7:00 PM

-
F    Sep.    8 Odyssee 14 Harrison Trimble 3 Woody Hayes

7:00 PM

-
Sa  Sep.    9 Leo Hayes 7 Tantramar 36 Tantramar

1:00 PM

-
Sa  Sep.    9 MacNaughton 0 Riverview 30 Riverview

1:00 PM

-

10 Man

F    Sep.    8 River Bowl II MVHS

4:00 PM

-
James M. Hill 54 Miramichi Valley 0 -
F    Sep.    8 St. Malachy's 28 Kennebecasis 18 Usher Miller

7:00 PM

-
F    Sep.    8 Hampton 19 Harbour View 18 Emera

7:00 PM

-
Sa  Sep.    9 Simonds 20 St. Stephen 41 St. Stephen

1:00 PM

-
Byes: Rothesay, Oromocto, Sussex

Week 2

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

Th  Sep.    14 Harrison Trimble 0 Fredericton 54 Scotia South

7:30 PM

-
F    Sep.    15 Moncton 15 Tantramar 33 Mount A

4:00 PM

-
F    Sep.    15 MacNaughton 0 Odyssee 7 Rocky Stone

7:00 PM

-
F    Sep.    15 Riverview 21 Leo Hayes 9 Scotia North

7:00 PM

-
Sa  Sep.    16 Saint John 49 Mathieu-Martin 7 Rocky Stone

3:00 PM

-

10 Man

F    Sep.    15 Simonds 27 Oromocto 28 L. Washburn

7:00 PM

-
Sa  Sep.    16 St. Malachy's 39 Hampton 10 Hampton

1:00 PM

-
Sa  Sep.    16 Harbour View 16 Rothesay 35 Arthur Miller

1:00 PM

-
Sa  Sep.    16 Sussex 33 James M. Hill 7 MVHS

1:00 PM

-
Sa  Sep.    16 St. Stephen 102 Miramichi Valley 0 MVHS

3:30 PM

-
Bye: Kennebecasis

Week 3

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

Th  Sep.  21 Mathieu-Martin 35 Harrison Trimble 0 Woody Hayes

7:00 PM

-
Th  Sep.  21 Riverview 35 Odyssee 7 Rocky Stone

8:00 PM

-
F    Sep.  22 Tantramar 64 MacNaughton 0 McKenna

7:00 PM

-
F    Sep.  22 Fredericton 23 Moncton 27 Rocky Stone

8:00 PM

-
F    Sep.  22 Leo Hayes 13 Saint John 21 Canada Games

7:00 PM

-

10 Man

F    Sep.  22 Simonds 12 St. Malachy's 34 Emera

7:00 PM

-
Sa  Sep.  23 Kennebecasis 30 Harbour View 0 Emera

5:30 PM

-
Sa  Sep.  23 St. Stephen 48 Sussex 0 Sussex

1:00 PM

-
Sa  Sep.  23 Rothesay 34 Hampton 6 Hampton

1:00 PM

-
Sa  Sep.  23 Oromocto 27 James M. Hill 0 MVHS

1:00 PM

-
Bye: Miramichi Valley

Week 4

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F    Sep.  29 Odyssee 28 Leo Hayes 38 Scotia North

7:00 PM

-
F    Sep.  29 Harrison Trimble 16 MacNaughton 36 McKenna

7:00 PM

-
F    Sep.  29 Riverview 14 Moncton 17 Rocky Stone

7:00 PM

-
F    Sep.  29 Fredericton 31 Saint John 24 Canada Games

7:00 PM

-
Sa  Sep.  30 Tantramar 49 Mathieu-Martin 0 Rocky Stone

3:00 PM

-

10 Man

Th  Sep.  28 Arthur Miller Bowl VI Usher Miller

7:00 PM

-
Rothesay 6 Kennebecasis 27
F    Sep.  29 Harbour View 14 St. Malachy's 51 Emera

7:00 PM

-
Sa  Sep.  30 Oromocto 19 St. Stephen 30 St. Stephen

1:00 PM

-
Sa  Sep.  30 Miramichi Valley 0 Sussex 36 Sussex

1:00 PM

-
Sa  Sep.  30 James M. Hill 6 Simonds 20 M & J Upward

1:00 PM

-
Bye: Hampton

Week 5 (Bowl Games)

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

Th  Oct. 5 Bol d'Acadie IX Rocky Stone

7:00 PM

-
Odyssee 35 Mathieu-Martin 0
F    Oct. 6 Annual Homecoming Game Woody Hayes

7:00 PM

-
Moncton 63 Harrison Trimble 8
F    Oct. 6 Riverview 27 Tantramar 26 Mount A

7:00 PM

-
F    Oct. 6 North-South Bowl XVII Scotia South

7:00 PM

-
Leo Hayes 37 Fredericton 16
F    Oct. 6 MacNaughton 13 Saint John 32 Canada Games

7:00 PM

-

10 Man

F    Oct. 6 Miramichi Valley 0 Oromocto 45 L. Washburn

5:30 PM

-
Sa  Oct. 7 Kennebecasis 41 Hampton 9 Hampton

1:00 PM

-
Sa  Oct. 7 Sussex 0 Simonds 22 M & J Upward

1:00 PM

-
Sa  Oct. 7 St. Malachy's 40 Rothesay 0 Arthur Miller

1:00 PM

-
Sa  Oct. 7 Annual Nick Desilets Memorial Homecoming Game St. Stephen

1:00 PM

-
James M. Hill 0 St. Stephen 49
Bye: Harbour View

Week 6

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F    Oct. 13 Mathieu-Martin 6 Moncton 54 Rocky Stone

5:00 PM

-
F    Oct. 13 Tantramar 35 Odyssee 0 Rocky Stone

8:00 PM

-
F    Oct. 13 Leo Hayes 71 Harrison Trimble 0 Woody Hayes

7:00 PM

-
F    Oct. 13 Fredericton 28 MacNaughton 14 McKenna

7:00 PM

-
Sa  Oct. 14 Saint John 22 Riverview 35 Riverview

1:00 PM

-

10 Man

F    Oct. 13 St. Stephen 17 St. Malachy's 32 Emera

7:00 PM

-
F    Oct. 13 Hampton 19 Oromocto 21 L. Washburn

7:00 PM

-
Sa  Oct. 14 Miramichi Valley 6 Rothesay 49 Usher Miller

1:00 PM

-
Sa  Oct. 14 Harbour View 36 James M. Hill 14 MVHS

1:00 PM

-
Sa  Oct. 14 Sussex 0 Kennebecasis 37 Usher Miller

5:00 PM

-
Bye: Simonds

Week 7

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F    Oct. 20 Saint John 27 Odyssee 7 Rocky Stone

7:00 PM

-
F    Oct. 20 Moncton 29 Leo Hayes 50 Scotia North

7:00 PM

-
F    Oct. 20 Mathieu-Martin 7 MacNaughton 50 McKenna

7:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Fredericton 24 Riverview 19 Riverview

1:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Harrison Trimble 0 Tantramar 41 Tantramar

1:00 PM

-

10 Man

F    Oct. 20 Oromocto 50 Harbour View 12 Emera

6:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Kennebecasis 39 Simonds 14 M & J Upward

1:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Hampton 36 Miramichi Valley 0 MVHS

1:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Rothesay 14 Sussex 33 Sussex

1:00 PM

-
Byes: St. Stephen, St. Malachy's, James M. Hill

Week 8

Playoffs

Quarter-Finals

12 Man

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

F Oct. 27  3rd Pool A
MacNaughton
2nd Pool A
Odyssee
2nd
Rocky Stone

5:00 PM

-
F Oct. 27 4th Pool B
Saint John
1st Pool B
Moncton
1st 
Rocky Stone

8:00 PM

-
F Oct. 27  3rd Pool B
Riverview
2nd Pool B
Fredericton
2nd
Scotia South

7:00 PM

-
Sa Oct. 28  4th Pool A
Mathieu-Martin
1st Pool A
Tantramar
1st 
Tantramar

1:00 PM

-

10 Man

F Oct. 27  3rd Pool A
Sussex
2nd Pool A
Oromocto
2nd
L. Washburn

7:00 PM

-
F Oct. 27  4th Pool B
Hampton
1st Pool B
St. Malachy's
1st 
Emera

7:00 PM

-
F Oct. 27  3rd Pool B
Rothesay
2nd Pool B
Kennebecasis
2nd
Usher Miller

7:00 PM

-
Sa Oct. 28  4th Pool A
Simonds
1st Pool A
St. Stephen
1st 
St. Stephen

1:00 PM

-

Week 9

Semi-Finals

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F/Sa Nov. 3/4  Lowest Seeded Winner B

Highest Seeded Winner A

Highest

TBA

-
F/Sa Nov. 3/ 4  Lowest Seeded Winner A

Highest Seeded Winner B

Highest

TBA

-

10 Man

F/Sa Nov. 3/ 4  Lowest Seeded Winner B

Highest Seeded Winner A

Highest

TBA

-
F/Sa Nov. 3/ 4  Lowest Seeded Winner A

Highest Seeded Winner B

Highest

TBA

-
Su Nov. 5 NBHSFL All Star Reception and Awards Presentation
at 2 pm at TBA in Fredericton
- -

Week 10

Provincial Championships

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

55th Ed Skiffington Trophy Game

Sa Nov. 11

Lowest Seeded Winner

Highest Seeded Winner

Highest

1:00 PM

-

10 Man

16th Nick Desilets Memorial Trophy Game

Sa  Nov. 11

Lowest Seeded Winner

Highest Seeded Winner

Highest

1:00 PM

-